04 GRU 2019

SAVOIR VIVRE dawniej i dziś

Prosimy o wzięcie udziału w głosowaniu w konkursie na realizację projektu.

Pani Beata Duka i Pani Ewa Oprzędek są autorkami projektu "Savoir vivre dawniej i dziś". Projekt będzie polegał na przybliżeniu zasad właściwego zachowania przy stole podczas spożywania posiłków, nakrywania do stołu i nie tylko. Dzieci poznają obyczaje i tradycje czasów przeszłych i nam współczesnych.

Więcej o projekcie oraz zagłosować można na projekt naszej szkoły TU:

Głosowanie trwa do 12.12.2019r.

Opis pomysłu

Pomysł naszej grupy projektowej będzie polegał na przybliżeniu zasad właściwego zachowania przy stole podczas spożywania posiłków, nakrywania do stołu. Dzieci poznają obyczaje i tradycje czasów przeszłych i nam współczesnych.

Pragniemy zapoznać i nauczyć stosowania zasad savoir vivre w czasach przeszłych i teraźniejszych.
Podczas realizacji projektu edukacyjnego kształtowane będą umiejętności nakrywania do stołu,
zachowania się w miejscach użyteczności publicznej (kino, teatr, filharmonia, środki transportu itp). Uczniowie będą stosować względem siebie zwroty grzecznościowe. Zdobędą wiedzę na tematy związane z tradycją i obrzędami w czasach przeszłych (wybrane epoki) i nam współczesnych. Nabędą umiejętności dzielenia się zdobytą wiedzą poprzez nagrywanie filmów instruktażowych, prace plastyczne i "Małe formy sceniczne".
Pragniemy współpracować z instytucjami kulturalnymi (biblioteka, kino, filharmonia, teatr).
Udział w formach warsztatowych, np. warsztaty teatralne będą jednym z etapów realizacji projektu.

Plan działania

Plan działania:
1. Zorganizowanie warsztatów na temat savoir vivre - cykl.
2. Nagrywanie filmów instruktażowych i wystawy prac plastycznych.
3. Prezentowanie zdobytych umiejętności - "Małe formy sceniczne".
4. Współpraca z instytucjami kulturalnymi (biblioteka, kino, filharmonia, teatr).
5. Zorganizowanie wycieczki do zamku w Będzinie.
6. Udział w warsztatach teatralnych - Katowice Teatr im. S. Wyspiańskiego.
7. Zorganizowanie uroczystego posiłku z prezentacją nabytych umiejętności.

Miejsce i czas realizacji

Miejsca realizacji:
- Szkoła Podstawowa nr 5 im. Polskiej Macierzy Szkolnej w Czeladzi,
- Kopalnia Kultury w Czeladzi,
- Zamek w Będzinie,
- Teatr im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach
- różnorodne miejsca użyteczności publicznej.

Czas: 27.01.2020r. - 06.05.2020r.

Korzyści dla uczniów

Uczniowie poznają i nauczą się stosowania zasad savoir vivre w czasach przeszłych i teraźniejszych.
Nabędą umiejętności nakrywania do stołu, zachowania się w miejscach użyteczności publicznej (kino, teatr, filharmonia, środki transportu itp) oraz używania zwrotów grzecznościowych względem siebie i innych. Zdobędą wiedzę na tematy związane z tradycją i obrzędami w czasach przeszłych (wybrane epoki) i nam współczesnych. Podzielą się zdobytą podczas realizacji projektu wiedzą poprzez prezentowanie nagranych filmów instruktażowych, prace plastyczne i  "Małe formy sceniczne".

Wykorzystanie grantu

Zdobyty grant chcemy wykorzystać na zorganizowanie uroczystej kolacji podsumowującej realizację projektu oraz wycieczkę do Zamku w Będzinie i pomoce dydaktyczne (np. rekwizyty do małych form scenicznych). Podczas kolacji uczniowie zademonstrują zdobyte umiejętności.

Elementy unikatowe

Nasz pomysł powinien zdobyć grant na realizację projektu edukacyjnego "Savoir vivre - dawniej i dziś", ponieważ jest oryginalny, twórczy. Zawiera elementy łączące przeszłość z teraźniejszością. Młodzi ludzie dowiadują się poprzez praktykę, a więc i działanie, aktywność w jaki sposób można wcielić w życie zasady dobrego zachowania przy stole i w codziennym życiu.
Dzieci prezentując swoje umiejętności zachwycą nie tylko ogładą kulturową ale i potrzebnymi tak bardzo w dzisiejszych czasach zasadami właściwego zachowania.