Szkoła Podstawowa nr 5im. Polskiej Macierzy Szkolnej w Czeladzi

Jesteś na: Strona główna / Szkoła / Patron szkoły. Polska Macierz Szkolna

Patron szkoły. Polska Macierz Szkolna

NADANIE IMIENIA NASZEJ SZKOLE

Uchwała Rady Miejskiej w Czeladzi w sprawie nadanie imienia naszej szkole:

UCHWAŁA

 _____________________________________________________________________
 
 Uroczysta gala w Gimnazjum nr 3 imienia Polskiej Macierzy Szkolnej w Czeladzi    (14.10.2014)
 

ksiega pamiatkowa uroczystosci nadania szkole imieniaZarówno w życiu pojedynczych osób, jak i różnych społeczności bywają takie chwile, które na długo pozostają w sercach i pamięci. 
Dzień 14 października 2014 r. zapisał się w się w historii naszej szkoły jako jeden z najważniejszych, ponieważ nasze gimnazjum obchodziło wyjątkowe święto.
Na uroczystej gali uczciliśmy piętnastolecie istnienia Gimnazjum nr 3 w Czeladzi oraz nadanie szkole imienia Polskiej Macierzy Szkolnej w Czeladzi i przyjęcie sztandaru.

 
Galeria zdjęć   Przekazanie sztandaru(film)   Rota (film) Prezentacja
 
Dzień rozpoczął się przemarszem uczniów, grona pedagogicznego, dyrekcji i rodziców, a także zaproszonych gości do kościoła pod wezwaniem Matki Bożej Bolesnej, gdzie podczas mszy św. proboszcz parafii ks. Józef Handerek dokonał aktu poświęcenia sztandaru.
Kolejna część uroczystości miała miejsce w szkole.
Dyrektor Iwona Sułkowska serdecznie powitała gości, nauczycieli i uczniów licznie zgromadzonych na gali. Przedstawiła działalność Polskiej Macierzy Szkolnej w Czeladzi. Podkreśliła, że jednym z priorytetów naszego gimnazjum jest doskonalenie wiedzy i umiejętności jako gwaranta rozwoju człowieka, a cel ten był bliski celom działaczy Polskiej Macierzy Szkolnej walczącym o edukację Polaków.
Dyrektor szkoły zaakcentowała, iż chcemy promować uczenie się przez całe życie, bo daje to szansę na – nie tylko dotrzymywanie tempa zmianom cywilizacyjnym i społecznym, ale także na dokonywanie dobrych wyborów, kształtowanie pokojowej współczesności i tworzenie przyjaznej przyszłości. Patron szkoły otwiera przed nami horyzont nieograniczonych możliwości odnoszenia naszych działań – od wydarzeń i bohaterów historycznych , poprzez pisarzy i poetów po autorytety społeczne.
Czujemy się spadkobiercami historii tworzonej przez naszych przodków i mamy świadomość zobowiązania do utrwalania przeszłości i budowania przesłania o fundamentalnych wartościach dla młodego pokolenia.


Cele Polskiej Macierzy Szkolnej są bliskie misji szkoły i wizji jej wychowanka.

Następnie przedstawiciele Stowarzyszenia Rodziców Uczniów Gimnazjum nr 3 w Czeladzi wręczyli sztandar dyrektor szkoły, który mgr inż. Iwona Sułkowska przekazała Szkolnemu Pocztowi Sztandarowemu. Uczniowie złożyli ślubowanie na otrzymany sztandar.
W tej historycznej uroczystości brały także udział poczty sztandarowe czeladzkich szkół.
Doniosły moment stanowiła prezentacja sztandaru, który dla społeczności szkolnej jest symbolem Polski – Narodu, symbolem Małej Ojczyzny, jaką jest szkoła i jej najbliższe otoczenie.
O zobowiązaniach podjętych przez społeczność Gimnazjum Nr 3 imienia Polskiej Macierzy Szkolnej w Czeladzi z chwilą otrzymania imienia i sztandaru mówiła w swoim wystąpieniu Pani Burmistrz Teresa Kosmala.

14 października w naszym gimnazjum świętowaliśmy także Dzień Edukacji Narodowej. Były wyróżnienia dla dyrektorów szkół, ciepłe, serdeczne życzenia do wszystkich pracowników oświaty skierowali burmistrz Teresa Kosmala, zastępca burmistrza Teresa Wąsowicz oraz poseł Waldemar Andzel. W gronie przybyłych gości obecni byli także przedstawiciel Stowarzyszenia „Rodzina Policyjna 1939”, wiceprzewodniczący Rady Miejskiej, radni RM, dyrektorzy szkół i jednostek samorządowych.

Część artystyczną gali przygotowali uczniowie pod kierunkiem mgr Grażyny Majer-Ziemblickiej i mgr Martyny Ziółkowskiej. Przenieśliśmy się pamięcią do początków minionego stulecia, czasów powstania Polskiej Macierzy Szkolnej w Czeladzi, śledziliśmy historię powstania tej organizacji, słuchaliśmy komunikatów prasowych, niezwykle wzruszających pieśni i wierszy patriotycznych. Obejrzeliśmy taniec ukazujący historię Polskiej Macierzy Szkolnej w Czeladzi.

Przesłanie, by żyć najpiękniej, jak to jest możliwe, żyjąc nie tylko dla siebie, ale i dla innych na trwale pozostanie w naszej pamięci.

Grażyna Majer-Ziemblicka
 
_________________________________________________________________________
 
 
 
_________________________________________________________________________
 
 
Tablica umieszczona na parterze Gimnazjum nr 3 w Czeladzi. Przedstawia założycieli i historię powstania Polskiej Macierzy Szkolnej


Rozpoczynamy starania o nadanie szkole Patrona. Uczniowie klas pierwszych pod kierunkiem mgr Grażyny Ziemblickiej i mgr Martyny Ziółkowskiej w ramach realizacji programu wychowawczego przygotowali prezentację na temat założycieli i historii powstania Polskiej Macierzy Szkolnej.
 
 
(prezentacja jest nieprawidłowo wyświetlana przez przeglądarkę Opera)
_________________________________________________________________________________
 
OCALIĆ OD ZAPOMNIENIA
 
p1037696.jpgGimnazjum nr 3 w Czeladzi jest placówką nowoczesną, ale tradycja i powrót do korzeni są dla szkoły niezwykle istotne. Z tego powodu rozpoczęliśmy starania o nadanie szkole Patrona – Polskiej Macierzy Szkolnej. Uczniowie klas pierwszych pod kierunkiem mgr Grażyny Ziemblickiej i mgr Martyny Ziółkowskiej w ramach realizacji programu wychowawczego gromadzą i publikują materiały na stronie internetowej szkoły, przygotowują prezentacje multimedialne, a także dekoracje, które umieszczane są na parterze budynku i  dotyczą działalności Polskiej Macierzy Szkolnej w Czeladzi.
Młodzież wraz z opiekunami przygotowała  uroczystość związaną z 96. rocznicą poświęcenia sztandaru PMS w dzielnicy Piaski – miało to  miejsce 21 stycznia 1917 roku. Z tej okazji 07 lutego 2013r. odbył się uroczysty apel, w którym uczestniczyli zaproszeni goście: burmistrz miasta Czeladź Teresa Kosmala, wiceburmistrz Teresa Wąsowicz, ks. Józef Handerek, Ewa Galbas dyrektor Szkoły Podstawowej nr 1, Joanna Durdzińska dyrektor Szkoły Podstawowej nr 7, Ewa Ambroży dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej, Antoni Krawczyk przewodniczący Stowarzyszenia Miłośników Czeladzi, a także przedstawiciele Rady Rodziców.
 Mamy nadzieję, iż   tego typu inicjatywy  pomagają  przybliżyć działalność tej organizacji kulturalno-oświatowej zarówno społeczności szkolnej jak i obywatelom miasta Czeladzi .
Kategoria: Powiązane pliki [ 1 ]
  Nazwa pliku Data publikacji Rozmiar Pobierz
100 lecie niepodlegości 100 lecie niepodlegości 18-05-30 22:22 1.91MB pobierz plik: 100 lecie niepodlegości

Redakcja strony: Patron szkoły. Polska Macierz Szkolna Rejestr zmian

  • Podmiot udostępniający informację: 
  • Pierwsza publikacja:Jaskółka Paweł2016-04-20 13:02:18
  • Aktualizacja publikacji:Jaskółka Paweł2016-04-20 13:02:22
  • Wytworzenie publikacji:Jaskółka Paweł2016-04-20 13:02:18
  • Zatwierdzenie informacji:Jaskółka Paweł2016-04-20 13:02:18
Drukuj Liczba odwiedzin: 56
ul. Lwowska 2
41-253 Czeladź
tel. i fax 32 269 66 95
e-mail: sp5[at]sp5.czeladz.pl

Dane adresowe

Szkoła Podstawowa nr 5 im. Polskiej Macierzy Szkolnej w Czeladzi

Obsługa i nadzór techniczny: IntraCOM.pl